Užívání

Calcium v lékových formách a jeho užívání

Tablety
Nejpoužívanější lékovou formu představují tablety. Jejich přednosti jsou jednoduchá aplikace, možnost individuálního dávkování zvláště v případě, kdy se tablety dají půlit. Tablety obalované nebo potahované dále přináší výhody snadného polykání. V obalu přítomné pomocné látky mohou vylepšovat chuť, vůni nebo vzhled tablety.

Tablety s obsahem vápníku jsou doporučovány pacientům, kterým jejich zdravotní stav umožňuje polykání. Je nutné počítat s tím, že klasické tablety je potřeba zapíjet sklenicí vody. Tabletová forma je jednou z nejjednodušších a nejpraktičtějších variant užívání vápníku. V přípravcích bývá Calcium obsaženo v různých sílách, což je potřeba respektovat a na základě toho upravit dávkování, aby byly pokryty denní potřeby vápníku, které činí u dospělého člověka na den 1000 mg. Jiná bude dávka u žen v těhotenství a jiná u dětí. Odlišit lze také samozřejmě ty, kteří mají vysoký přísun vápníku z potravy, od jiných, kteří těmto potravinám příliš neholdují, nebo z nějakého důvodu konzumovat nesmějí.

Častou indikací pro pravidelné doplnění vápníku z tablet je osteoporóza. Lékaři bývají předepisovány přípravky Calcichew D3 a Caltrate Plus. Oba přípravky jsou vícesložkové. Calcichew D3 je kombinace vápníku s cholekalciferolem neboli vitamínem D3, který napomáhá absorpci vápníku z gastrointestinálního traktu a ovlivňuje jeho uložení či uvolnění z kostí a jeho vylučování do moči. Caltrate Plus je na svůj obsah bohatší, vedle vápníku a vitaminu D3 totiž obsahuje také hořčík, měď, zinek, mangan a bor. Svým složením zvyšuje kostní denzitu a zabraňuje úbytku kostní hmoty. Je vhodný jako doplněk k hormonální substituci v klimakteriu.

Šumivé tablety
Calcium ve formě šumivých tablet je indikován k prevenci, adjuvantní léčbě a k terapii při zvýšených nárocích na přísun vápníku. Tablety se rozpouští ve sklenici vody, která se po úplném rozpuštění tablety vypije. Jelikož tato forma podání může být někdy spojena s vyšší dráždivostí žaludku u některých jedinců, doporučuje se užívání nejlépe při jídle nebo bezprostředně po jídle. Na rozdíl od injekcí, kde velmi vysoké dávky kalciových solí mohou po podání vyvolat stav hyperkalcémie, ve formě šumivých tablet je výhodou, že předávkování nepřichází v úvahu. Pro svoji příchuť, která se předpokládá díky přidanému aroma u většiny přípravků, představuje tato forma vhodnou a příjemnou alternativu doplnění vápníku do organismu.

Perorální roztok
Ve formě sirupu nebo kapek je vhodné doplňovat vápník hlavně u dětí. Roztok se dávkuje po lžících několikrát denně s časovým odstupem mezi jednotlivými dávkami. Přípravek se zapíjí dostatečným množstvím tekutin, nedoporučuje se však zapíjet mléčnými nápoji. Užívá se 60 minut před jídlem. Roztoky, které obsahují Calcium Chloratum, mohou dráždit žaludek a měly by se proto podávat co nejméně koncentrované, díky naředění roztoku se dráždění žaludku sníží. Některé přípravky, hlavně sirupy, obsahují sacharózu, nebo jiné cukry, díky kterým můžou být z jejich použití vyjmuti pacienti s diabetem.

Injekce
Parenterální aplikace kalcia umožňuje okamžité doplnění jeho hladiny v krvi a zároveň má účinek protizánětlivý a hemokoagulační. Nevýhodou bývá fakt, že při nitrosvalové a podkožní aplikaci může dojít v místě vpichu k místnímu podráždění, případně k otoku. Před podáním se přípravek zahřívá na tělesnou teplotu a samotné podání musí probíhat velmi pomalu.

© 2024 Calcium Pantothenicum,Coral Gelatina... Kdy brát Calcium, injekce, šumivé tablety... | Mapa stránek