Osteoporóza

Osteoporóza – tichý zabiják kostí

Osteoporóza je někdy přezdívána také jako „tichý zabiják“, protože její působení často vyjde najevo bez předchozích zřetelných projevů. První zjevnou známkou této nemoci může být často až zlomenina kosti.
Osteoporóza je velice rozšířeným problémem a představuje vážné zdravotní riziko pro 55 procent lidí starších 50 let. Vyšší riziko vzniku tohoto onemocnění existuje u žen, ale celkově lze říci, že může udeřit v kterémkoli věku a že se zdaleka nevyhýbá ani mužům.

Ve Spojených státech v současnosti trpí osteoporózou zhruba 10 miliónů lidí a u dalších 34 miliónů se předpokládá snížená úroveň kostní hmoty (tzv. osteopenie). A trend se přitom neustále zhoršuje. Z 10 miliónů lidí trpících osteoporózou tvoří 8 miliónů ženy a 2 milióny muži.

Navzdory zhoršujícím se statistikám má však veřejnost o osteoporóze poměrně malé povědomí, a to včetně těch, kdo jsou jí ve zvýšené míře ohrožení. Tři čtvrtiny žen ve věku od 45 do 75 let o osteoporóze nikdy nehovořily se svým lékařem. U velké většiny lidí proto není osteoporóza včas diagnostikována a léčena.

Ve Spojených státech je tato nemoc každoročně odpovědná za 1,5 miliónů zlomenin, mezi něž patří více než 300 tisíc zlomenin krčků stehenní kosti, zhruba 700 tisíc zlomenin obratlů, 250 tisíc zlomenin obratlů a 300 tisíc zlomenin jiných kostí. U každé druhé ženy a každého čtvrtého muže starších 50 let se někdy v životě objeví zlomenina způsobená osteoporózou. Ironií přitom je, že této nemoci je možné významnou měrou předcházet.

Další informace o osteoporóze viz odkazy níže:

Vznik a riziko osteoporózy
Prevence a diagnostikování
Léčba osteoporózy

© 2024 Calcium Pantothenicum,Coral Gelatina... Kdy brát Calcium, injekce, šumivé tablety... | Mapa stránek