Potřebujeme calcium?

Děti a dospívající

Od narození až zhruba do 18 let věku probíhá proces tvorby a růstu kostí, při němž hraje svoji nezastupitelnou úlohu calcium. V prvních letech života je jeho přísun zajištěn díky mateřskému mléku a dětské výživě, ve kterých je calcium obsaženo ve velkém množství. Je však třeba zajistit, aby ve stravě nechybělo ani v následujících letech. Calcium, které je kostem poskytnuto v prvních letech života, totiž do značné míry předurčuje, jaký bude stav kostní hmoty v pozdějších obdobích.

S nedostatečným příjmem calcia se je možné setkat poměrně často. Přispívá k tomu také skutečnost, že mnoho lidí má tendenci vyhýbat se stravě s vyšším obsahem tuku. Mnozí rodiče svým dětem často s dobrým úmyslem předkládají méně mléčných výrobků, které obsahují tuk a mají vysokou energetickou hodnotu – potom však děti mohou trpět nedostatkem calcia.

Některé děti si mohou k mléčným výrobkům vypěstovat dokonce určitou nechuť – nenuťte je proto do jejich konzumace a předkládejte jim takové výrobky, které jim chutnají. Rodiče, jejichž děti trpí alergií na mléčné výrobky, by se měli o zajištění dostatečného přísunu calcia poradit s odborníkem na výživu.

Calcium je obsaženo i ve výrobcích nízkotučných a výrobcích bez obsahu tuku. Rodiče by však měli mít na paměti, že přílišné omezení tuku ve stravě není vůbec žádoucí – rozumné množství tuku je pro zdravý vývoj dítěte nezbytné.

Těhotné ženy

Během těhotenství je přísun calcia velice důležitý jak pro matku, tak pro dítě. Dítě vznikající v matčině děloze potřebuje přísun calcia, což klade zvýšené požadavky na její organismus. Během posledních měsíců těhotenství vyžaduje dítě průměrně 270 mg calcia denně.

Bylo rovněž prokázáno, že ženy, které během těhotenství užívaly 1500 až 2000 mg calcia denně, mají výrazně nižší riziko preeklampsie – nejčastější příčiny předčasného porodu. Preeklampsie postihuje nejméně 5-8% všech těhotenství. Jedná se rychle postupující stav charakterizovaný vysokým krevním tlakem a výskytem bílkovin v moči. Tato porucha může mít velmi vážné důsledky jak pro matku, tak pro dítě.

Většina těhotných žen nedosahuje doporučené denní dávky calcia. Prenatální výživy obsahují většinou kolem 200 mg calcia, těhotná žena jej však potřebuje 1500 mg denně. Je proto velmi žádoucí, aby tyto ženy užívaly calciovédoplňky stravy. Jejich přísun je většinou vhodné rozdělit do dvou denních dávek, protože se nedoporučuje přijímat naráz více než 600 mg calcia.

Kojící ženy

Mateřské mléko představuje pro dítě vynikající zdroj potravy. Obsahuje živiny nezbytné pro jeho zdravý vývoj a prvky podporující jeho imunitu. Produkce mateřského mléka však u ženy klade zvýšený nárok na příjem energie a živin. Odhaduje se, že kojící žena potřebuje zvýšit denní energetický přísun o 500 kalorií. Často se doporučuje, aby žena během kojení pokračovala v užívání vitamínů, které přijímala během těhotenství. Vzhledem k tomu, že v těchto prenatálních vitamínech není obsaženo doporučené denní množství calcia, je vhodné zajistit jeho přísun z calciových doplňků.

Ženy v menopauze

Během přechodu může u ženy dojít k velmi zřetelnému úbytku kostní hmoty. Tato ztráta se často projevuje v prvních 3-5 letech po menopauze. Osteoporóza bývá velice nenápadnou nemocí, dokud řídnutí kostí nevyústí ve zlomeniny, které provází velmi nepříjemná bolest, dlouhé období rekonvalescence a často i ztráta osobní nezávislosti. Příjem calcia sám o sobě ženě nezaručí, že v budoucnosti neonemocní osteoporózou. Vyloučí se však možnost, že za oslabováním kosterního systému stojí nedostatek calcia.

Mnoho žen užívá během menopauzy medikamenty na prevenci či léčbu osteoporózy. Téměř rutinně jsou předepisovány medikamenty jako Elvista, Fosamax či Actonel. Aby však tyto medikamenty fungovaly efektivně, je třeba zároveň zajistit potřebný přísun calcia a vitamínu D.

Tuto situaci je možné přirovnat ke stavbě domu, kdy je pochopitelně vedle cihel zapotřebí také malta. V našem případě si je možné místo cihel představit předepisované medikamenty, zatímco calcium plní podobnou funkci jako malta – napomáhá budovat co nejzdravější a nejodolnější kosti.

© 2024 Calcium Pantothenicum,Coral Gelatina... Kdy brát Calcium, injekce, šumivé tablety... | Mapa stránek