Rubrika „Calcium

Calcium Carbonate

26.08.10autor: Dr.Calcrubrika: Calciumkomentáře: komentáře (0)

Pojmy jako pálení vápna, nebo tvrdnutí malty, ale také krápníkové jevy, tvrdost vody, či vápenec spojuje jedna významná sloučenina, a sice uhličitan vápenatý, neboli Calcium Carbonate. Vápenec je jeho přírodní formou. Při procesu zahřívání dochází k chemické reakci za vzniku dvou nových sloučenin a tomuto rozkladu se říká pálení vápna. Uhličitan vápenatý také vzniká při již zmíněném procesu tuhnutí malty, nebo při vytváření krápníků. Jedná se o bílý prášek nerozpustný ve vodě a právě svojí přítomností ve vodě způsobuje její tvrdost, která je však v tomto případě odstranitelná varem.

Co se týká využití uhličitanu vápenatého při terapii, jsou k nalezení léčivé přípravky s jeho obsahem. Často bývá přítomen jako pomocná látka farmak, kde nevykazuje žádný terapeutický efekt. Pokud bychom se však měli zaměřit na sloučeninu jako na účinnou látku, zjistíme, že se dostaneme až k pocitům jako je pálení žáhy, nafouknuté břicho, nebo plynatost. Všechny tyto projevy často dáváme do souvislosti se stavem tzv. hyperacidity, tedy překyselení. Pro člověka vyvolává stav hyperacidity nepříjemné pocity, které je dobré mírnit pomocí přípravků zvaných antacida. Mnohdy však potíže signalizují závažnější problém, kdy by ani použití antacid nebylo dostačující. Mluvíme například o žaludečním vředu s pozitivním nálezem bakterie Helicobacter pylori.

Vraťme se ale ke zmíněným antacidům. Tato terapeutická skupina léčiv může sestávat z různých možných jednotlivých látek a mezi ně patří také Calcium Carbonate. Díky své bazické povaze váže kyselinu chlorovodíkovou v žaludku a mimo to vytváří film, který i mechanicky chrání žaludeční sliznici. Léčivá látka má ještě další ochranné vlivy v žaludečním prostředí, a tak se jeví jako jednou z alternativ mírnění těchto potíží. Po podání ústy je nástup účinku poměrně rychlý, do 15 minut se většinou dostavuje efekt působení a přetrvává 1, někdy však dokonce až 3 hodiny. Přípravek se doporučuje užívat 60 minut po hlavním jídle nebo před spaním.

Calcium Chloride

06.08.10autor: Dr.Calcrubrika: Calciumkomentáře: komentáře (0)

Anorganická sloučenina Calcium Chloride, tedy chlorid vápenatý je bílý krystalický prášek snadno rozpustný ve vodě i v ethanolu. Díky své vysoké hygroskopičnosti na sebe na vzduchu váže vodu a následně se vyskytuje jako dihydrát, tetrahydrát a hexahydrát. Z toho důvodu je nutné skladovat jej ve vzduchotěsných obalech.

Vzhledem k jeho absorpční vlastnosti bývá využíván jako sušící činidlo do exsikátoru a jeho hydratovaná forma pak slouží jako chladicí směs, neboť ve směsi s ledem dosahuje velmi nízkých teplot pod bodem mrazu.

Chlorid vápenatý se používá v potravinářství a farmaceutickém průmyslu například jako pomocná látka pro úpravu pH nebo pro zvýšení pevnosti. Jako chlorid vápenatý hexahydrát bývá podáván formou injekčního roztoku pacientům, kteří trpí nízkou hladinou vápníku v krvi, nebo oslabením kontrakční síly srdečního svalu, ale může sloužit také pro léčbu akutní alergické choroby. Jiným příkladem indikace chloridu vápenatého je dehydratace způsobená různými příčinami. V tomto případě je podáván jako infuze, v níž je chlorid vápenatý obsažen spolu s ostatními složkami. Infuzní roztok tak obnovuje vodní/elektrolytovou balanci. Dávkování určuje lékař podle klinického stavu pacienta, věku, hmotnosti a na podkladě výsledků laboratorních vyšetření. Roztok se podává pomalou nitrožilní infúzí za přísných aseptických podmínek.

Calcium Pantothenicum

24.07.10autor: Dr.Calcrubrika: Calciumkomentáře: komentáře (0)

Latinský název Calcium Panthothenicum slouží pro vyjádření sloučeniny obsahující dvojmocný vápenatý kation a anion kyseliny pantotenové. Kyselina pantotenová je známá také jako vitamin B5, který je po vstupu do lidského organismu přeměňován na koenzym A a v této podobě pak slouží jako nezbytný pomocník u řady enzymatických reakcí.

Hojně je kyselina pantotenová využívána při terapii střevních atonií a při poškozeních nervového systému. Nalezneme ji i v léčivých přípravcích k odstranění únavy, předrážděnosti, nervozity a také k mírnění spánkových poruch. Své uplatnění nalézá mimo jiné při léčbě jaterních poruch a významný přínos představuje v kožním lékařství pro podporu epitelizace.

Je zřejmá nezbytnost vitaminu B5 pro člověka. Jeho denní dávka však není přesně definována, udává se 4-7 mg na den pro dospělého jedince, avšak setkáme se i s doporučením lékařů na dávky téměř dvojnásobné. Vitamin B5 je většinou podáván ve formě calcium pantothenatu nebo jako dexpanthenol. Mezi potraviny, které jsou bohaté na obsah vitaminu B5, patří luštěniny, kvasnice, vnitřnosti, vaječný žloutek nebo obilninové klíčky. Nebylo zjištěno nebezpečí předávkování. Calcium pantothenát se zdá být netoxický i při užívání 10 g denně po dobu několika měsíců.

Farmaceutický trh nabízí řadu možností, jak doplnit vitamin B5 při jeho nedostatečném příjmu z potravy. Nalezneme jej v lékových formách, jako jsou tablety, tobolky, nebo injekce. Přípravky jsou jednak jednosložkové, ale také vícesložkové, například B-komplex obsahující škálu vitaminů skupiny B. Calcium Pantothenicum bývá také součástí veterinárních přípravků a v humánních přípravcích je často obsaženo ve volně prodejných přípravcích pro podporu zdravého růstu vlasů. V neposlední řadě je Calcium Pantothenicum známo jako hojivá mast využívaná k epitelizaci malých poranění, iritace kůže, bércových vředů, nebo k ošetření suché kůže a ekzémů.

Calcium Gluconicum

06.07.10autor: Dr.Calcrubrika: Calciumkomentáře: komentáře (0)

Normální koncentrace vápníku v plazmě jsou udávány jako rozmezí hodnot 2,25-2,75 mmol na litr. Pokud se tomuto rozmezí stav hladiny vápníku v plazmě vymyká, hovoříme o hypokalcémii při snížené hladině a naopak o hyperkalcémii při hladině zvýšené. Znovunastolení těchto hladin hraje velkou roli z hlediska důležitosti vápníku pro lidský organismus. Vápník lze dodávat ve formě potravy, ale někdy ani to nestačí, nebo dokonce není možné. A v takových případech přichází v úvahu použití léčivého přípravku, který je schopen hladiny srovnat do normálu.

Mezi tyto přípravky řadíme mimo jiné také Calcium Gluconicum, injekční roztok. V případě těžkých příznaků hypokalcémie, např. srdečních příznaků, může být zapotřebí k rychlému obnovení normálních hladin vápníku v séru podání vyšších počátečních dávek, jinak se dávkování odvíjí od věku a hmotnosti pacienta. V průběhu léčby by hladiny měly být pečlivě sledovány.

Calcium Hydroxide

30.06.10autor: Dr.Calcrubrika: Calciumkomentáře: komentáře (0)

Můžeme se setkat s označením hašené vápno, hydroxid vápenatý, nebo Calcii Hydroxidum. Pod každým z těchto označení si však představíme jediné, a sice bílý nebo téměř bílý jemný prášek, prakticky nerozpustný ve vodě, látku bazické povahy reagující s kyselinami za vzniku vápenatých solí. Anorganická sloučenina hydroxid vápenatý vzniká reakcí vody a oxidu vápenatého, tedy páleného vápna, nebo reagováním vody a samotného vápníku.

Kromě toho, že slouží při výrobě malty, může být využíván jako pomocná látka v kosmetickém či potravinářském průmyslu a pro své antibakteriální účinky lze látku uplatnit například v zubním lékařství. I ve formě hydroxidu vápenatého je možno doplňovat do organismu minerál vápník, proto tuto sloučeninu nalezneme jako součást některých léčiv.

Kde vzít calcium

18.06.10autor: Dr.Calcrubrika: Calciumkomentáře: komentáře (0)

Příjem calcia

Odborníci z amerického Národního zdravotnického institutu doporučují následující denní příjmy calcia:

Tabulka pro příjem calcia

Jaký by měl kdo mít denní příjem calcia.
Kojenci0 – 5 měsíců210 mg / den
6 – 11 měsíců270 mg / den
Děti1 – 3 roky500 mg / den
4 – 8 let800 mg / den
Muži a ženy9 – 18 let1300 mg / den
19 – 50 let1000 mg / den
51 – 70 let (a více)1200 mg / den
ženy od 50 let (bez příjmu náhradních hormonů)1500 mg / den
Těhotné a kojící ženydo 18 let1300 mg / den
nad 18 let1000 mg / den

Ukazuje se však, že velká část Američanů tyto doporučené denní dávky nedodržuje. Odhaduje se, že na léčbě nemocí souvisejících s osteoporózou by se mohlo ročně ušetřit 12 miliónů dolarů za každé 1% populace, které by začalo užívat náhradní calciovédoplňky stravy.

Nejlepším zdrojem calcia je běžná strava

Calcium se sice vyskytuje v mnoha potravinách, jeho nejvýznamnějším zdrojem jsou však bezesporu mléčné produkty. V jedné porci mléka, jogurtu či podmáslí je obsaženo zhruba 300 mg calcia.

Cennými zdroji calcia jsou rovněž některé druhy listové zeleniny – např. brokolice, kapusta, tuřínová zelenina, čínské zelí či hořčice. Chceme-li zvýšit množství calcia v našem těle, můžeme do svého jídelníčku zařadit také lososa či sardinky v konzervě (s kostmi), korýše, mandle, para ořechy či sušené fazole.

Calcium je dnes uměle přidáváno i do různých jiných potravin, jako jsou cereálie či pomerančové džusy. Tímto způsobem mohou calcium přijímat i ti, kdo jsou alergičtí na mléko a mléčné výrobky nebo ti, jejichž příjem tohoto důležitého prvku je z nějakého jiného důvodu nedostatečný.

Je možné říci, že není žádný zásadní rozdíl mezi příjmem potravin s umělým přídavkem calcia a potravin, které jej obsahují přirozeně. Cereálie s přídavkem calcia však mohou obsahovat fytáty, které mohou negativně ovlivňovat vstřebávání calcia. Je třeba říci, že potraviny s vysokým obsahem vláknin jsou sice zdravé, ale zároveň v tenkém střevě snižují absorpci mnoha živin, včetně calcia – nepřispívají tedy ke zvyšování jeho hladiny v organismu. Díky vlákninám totiž prochází potrava tenkým střevem příliš rychle, než aby mohlo dojít k maximálnímu vstřebání cenných živin.

Jak zjistit, kolik calcia určitá potravina obsahuje?

Příslušnou informaci se je možné dočíst na obalu potraviny. Obsah calcia se někdy uvádí v procentech z doporučené denní dávky (zkratka GDA). Za doporučenou denní dávku pro dospělého člověka se považuje 1000 mg na den. Chceme-li tedy určit, kolik miligramů calcia daná potravina obsahuje, zjistíme to jednoduše tak, že k uvedenému počtu procent z doporučené denní dávky přidáme nulu. Pokud je tedy např. na etiketě výrobku uvedeno, že obsahuje 30% GDA, pak to znamená, že je v něm 300 mg calcia.

EKVIVALENTNÍ PORCE CALCIA (300 mg calcia)

Pro větší názornost je objem potravin uváděn v šálcích – jeden šálek odpovídá 250 ml dané potraviny. Každá z uvedených položek by měla obsahovat přibližně 300 mg calcia, tedy zhruba 30% doporučené denní dávky pro dospělého člověka.
Mléko1 šálek
Jogurt (nízkotučný, bez obsahu tuku)1 šálek
Tvrdý sýr40 g
Bílý syrovátkový sýr (částečně odstředěný)½ šálku
Tvaroh2 šálky
Odstředěné práškové mléko¼ šálku
Mražený jogurt (s obsahem mléka)1 ½ šálku
Pudink (nízkotučný, bez obsahu tuku)1 šálek
Sojové mléko s přídavkem calcia1 ¾ šálku
Pomerančový džus s přídavkem calcia1 šálek
Konzerva lososa s kostmi1 ¾ šálku
Sardinky s kostmi140 g
Tofu s přídavkem calcia1 ½ šálku

Jak se zjišťuje, že calcium skutečně funguje tak, jak má?

Medicína disponuje několika technikami, které umožňují stanovit zdraví našich kostí. Jeden ze způsobů je testování chemických indikátorů přítomných v krvi a moči. Na základě těchto indikátorů může lékař získat představu o hustotě kostní tkáně a stanovit, zda jsme zvýšeně ohroženi zlomeninami kostí.

V nedávné době se začaly provádět studie, které jsou schopné ukázat, jak rychlý je účinek calcia v lidském těle a jak dlouho jeho účinky trvají.

  • Již za 24 hodin po přijetí calciového doplňku bylo zaznamenáno výrazné zlepšení indikátorů hustoty kostních tkání.
  • Za pouhých 5 dnů zvýšeného příjmu calcia pak dochází ke snížení kostní resorpce a k zastavení odbourávání kostní hmoty.
  • Po 14 dnech příjmu calciových doplňků dochází ke snížení hladiny pyridinolinu a deoxypyridinolinu v moči, které jsou důležitými indikátory odbourávání kostní hmoty.
  • Po 3 měsících užívání lékaři prokázali zvýšenou přítomnost minerálů v kostní hmotě.
  • Po 1 roce příjmu calciových doplňků pak prokázali výrazně zvýšenou hladinu minerálů v kostní tkáni.

Analýza vzorku tvořeného téměř dvěma tisíci žen po menopauze jasně ukázala, že po dvou či více letech užívání přispěly calciovédoplňky ke snížení tempa úbytku kostní hmoty více než placebo.

© 2024 Calcium Pantothenicum,Coral Gelatina... Kdy brát Calcium, injekce, šumivé tablety... | Mapa stránek